Psihoterapeuti poštuju dostojanstvo i vrijednost pojedinca te streme ka očuvanju i zaštiti temeljnih ljudskih prava. Posvećeni su povećavanju saznanja o ljudskom ponašanju, čovjekovoj samosvijesti i svijesti o drugima te korištenju tih saznanja u svrhu promoviranja ljudske dobrobiti.
Dok streme tim ciljevima, na svaki se način trude zaštititi dobrobit onih koji traže njihove usluge, onih koji su u srodstvu s onima koji koriste njihove usluge (ako se to ne kosi s potrebama klijenta) te svih sudionika istraživanja koji su objekti istraživanja.
Psihoterapeuti poštuju druge članove vlastite profesije i srodnih profesija te se trude, sve dok su za to sposobni i dok to nije u sukobu s interesima njihovih klijenata, pružiti sve potrebne informacije i dati uzajamno poštovanje. Svoje vještine koriste isključivo u svrhe koje su u skladu s ovim vrijednostima te svjesno ne dopuštaju drugima da ih zloupotrebljavaju.
Dok za sebe same zahtijevaju pravo na slobodu ispitivanja i komunikacije, psihoterapeuti prihvaćaju odgovornost koju ta sloboda zahtijeva: kompetenciju, objektivnost u primjeni vještina i vođenje brige o najboljim interesima klijenata, kolega, studenata, sudionika istraživanja i članova društva.U stremljenju ka ovim idealima, psihoterapeuti se drže detaljnih etičkih principa u sljedećim područjima:
- Odgovornost
- Kompetencija
- Moralni i legalni standardi
- Povjerljivost
- Dobrobit potrošača
- Profesionalni odnosi
- Javne izjave
- Tehnike procjene
- Istraživanje
Psihoterapeuti u potpunosti surađuju s vlastitim profesionalnim, nacionalnim i europskim organizacijama i asocijacijama te s Europskom asocijacijom za psihoterapiju (EAP), tako što pravodobno i u potpunosti odgovaraju na upite i zahtjeve bilo kojeg propisno osnovanog etičkog ili profesionalnog povjerenstva takvih asocijacija ili organizacija čiji su članovi ili kojima pripadaju.
Potpunu izjava možete pronaći ovdje