Radionica koja objedinjuje znanja transakcijske analize, terapije pokretom i plesom i neurolingvističkog programiranja.
Ljudi tijelom počinju komunicirati puno ranije no što nauče govoriti. Kako se razvijamo i rastemo dodajemo riječi našoj komunikaciji; no neverbalna komunikacija ostaje kao osnovno sredstvo pepoznavanja potreba i osobne ekspresije vidljiva svakodnevno dok se rukujemo, sjedimo, hodamo, pričamo…
Stvaranje odnosa je zapravo kretanje prema i od druge osobe. Tjelesni se stav formira prema mapi iskustava ili skriptu, kako u transakcijskoj analizi nazivamo životni scenarij.
Rana iskustva koja mogu biti nepovoljna i/ili traumatična ostavljaju trag na tijelu još dugo nakon što su se dogodili. Transakcijski analitičari kada govore o zabranama govore o porukama koje nisu verbalne niti su dane eksplicitno. To su najčešće poruke koje dijete čita iz roditeljskog tona glasa, posture tijela, ponašanja, dakle implicitno. Dijete temeljem svog doživljaja donosi odluku o tome kakav je on, kakvi su drugi i kakav je svijet.
Sve transakcije čak i one neverbalne govore nam da smo prepoznati u svijetu i na koji način smo prepoznati. Naše tijelo na iskustva iz okoline odgovara stezanjem i opuštanjem.
Kada smo u kontaktu koji je podržavajući i njegujući naše tijelo se opušta no ako je iskustvo nepovoljno tijelo se steže, ledi, zaustavlja i to znanje ostaje u tijelu dugo nakon samog iskustva.
Neurološki gledano, pokret/kretanje pobuđuje osjete, emocije, sjećanja, misli i slike. Zbog svog integrativnog učinka na tijelo i um, pokret/kretanje može biti iscjeljujuće i samo za sebe.
Cilj ove radionice je prijeći put od zabrana do dozvola na neverbalnoj razini, točno onoj na kojoj su se zabrane i razvile.
Polaznici bi trebali iskusiti:
- Vezu između misli, osjećaja i somatskog odgovora
- Tjelesne reakcije na rana iskustva u formi zabrana
- Tjelesne reakcije na nova iskustva u formi dozvola
- Kako misli i osjećaji utječu na stav tijela i kvalitetu pokreta te na naše ponašanje
- Osvještavanje aktivnih i pasivnih dijelova tijela
- Integriranje tijela u cjelinu
- Osvijestiti tijelo kao važan izvor informacija o klijentu
Vrijeme i mjesto održavanja radionice
Radionica će se održati 8. 12. 2019. (nedjelja) od 10 do 14:30 sati uprostoru centra Budi svoj, Martićeva 5, Zagreb, visoko prizemlje lijevo.
Posebna napomena:
Odjenuti se udobno kako bismo se nesputano mogli prepustiti pokretu i ponijeti neki jastučić ili dekicu za udobno sjedenje na podu
Upišite radionicu odmah, nemojte čekati, jer je broj mjesta na radionici ograničen!
Voditeljice radionice:
Jelena Vrsaljko je rođena 1973. u Zagrebu. Na Pravnom fakultetu, Studij za socijalni rad, diplomira 1997. godine.
Na Neuroenergetics – HNLP institutu u Lancasteru 2006. godine certificirana je za trenera neurolingvističkog programiranja (NLP-a).
2015. godine polaže ispit iz transakcijske analize pri Europskoj asocijaciji transakcijskih analitičara i stječe naziv certificiranog psihoterapeuta (CTA). 2016. godine stječe naziv učitelja i supervizora transakcijske analize (PTSTA).
Članica je INHNLP-a, HNLPD-a, EATA-e i UTA-e, strukovnih udruga NLP trenera i psihoterapeuta transakcijske analize.
Direktorica je Centra za edukaciju i savjetovanje Budi svoj u okviru kojeg održava treninge iz područja transakcijske analize, NLP-a, soft skills treninge, radionice za roditelje i partnere te pruža usluge psihoterapije i savjetovanja.
Vanda Kos Jerković magistirirala i diplomirala na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu, Sveučilišta u Zagrebu, Certificirani je psihoterapeut plesom i pokretom prema EADMT standardima.
Završila je TA 202. i specijalizant je transakcijske analize smjer edukacija.
Radi u Centru za rehabilitaciju Zagreb s djecom s intelektualnim i višestrukim teškoćama u razvoju na razvoju emocionalno-socijalnih vještina.
Stručni i znanstveni interes usmjeren je na brigu o mentalnom zdravlju kroz edukaciju i psihoterapiju s fokusom na odnos kao važan element edukacijskog i psihoterapijskog procesa. Aktivno je sudjelovala na više stručnih i znanstvenih skupova.